محمد طاهر زهیر والی بامیان: افتخار می‌کنیم که ولسوالی یکه ولنگ، در سطح کشور، پیشتاز برنامه‌ی سواد آموزی است

 

محمد طاهر زهیر والی بامیان: افتخار می‌کنیم که ولسوالی یکه ولنگ در سطح کشور پیشتاز برنامه‌ی سواد آموزی است.

دوشنبه، ۴جدی ۱۳۹۶
این مطلب را والی بامیان در مراسم فرهنگ سازی و تقدیر از مسئولان و دست اندرکاران برنامه‌ی سواد آموزی، در یکه ولنگ، بیان کرد.
مراسم فرهنگ سازی و تقدیر از مسئولان سواد آموزی، امروز در ولسوالی یکه ولنگ، با حضور محمد طاهر زهیر والی بامیان، دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی و محمد ایوب امیری سرپرست ریاست معارف، با شرکت استادان و شاگردان کورس های سواد آموزی در این ولسوالی برگزار گردید.
محمد طاهر زهیر والی بامیان، با تاکید بر اهمیت علم و دانش، سواد آموزی را مقدمه‌ای برای زدودن فقر، کاهش و محو خشونت و همچنین در جهت تامین امنیت، صلح و ثبات پایدار به منظور رفاه همگانی دانست و از همه‌ی مسئولان و دست اندرکاران برنامه‌ی سواد آموزی خواست تا سواد آموزی و آموختن را نهادینه بسازند و تبدیل به فرهنگ کنند.
آقای زهیر، اظهار امیدواری کرد تا با تلاش های پیگیر معینیت سواد آموزی و ریاست معارف و موسسات همکار، بامیان شاهد روزی باشد که آمار بی سوادی به صفر برسد.
والی بامیان با اشاره به افتخارات مردم یکه ولنگ، در دوران جهاد و مقاومت، که معارف فعال داشت و دروازهء مکاتب هرگز بسته نشد، حضور پر رنگ تحصیل کردگان یکه ولنگ در ادارات را محصول و ثمره‌ی تلاشهای بزرگانی عنوان کرد که در این مسیر زحمت کشیده اند و تلاش کرده اند.
دکتور سردار محمد رحیمی، از همکاری های حمایتی و مؤثر مقام ولایت بامیان از برنامه‌های سواد آموزی تشکری کرد و با استناد به تجاربی که از چندین ولایت دارند، گفت: در جایی که مقامات حکومتی مسئولیت پذیری دارند و حمایت و همکاری کنند، برنامه‌های سواد آموزی با موفقیت و مؤثریت پیش می‌روند و بامیان جایی است که این حمایت و همکاری، با توجهات خاص والی بامیان و همکاران اداری اش، به وجه احسن تأمین است.
آقای رحیمی وعده داد، سواد آموزی را به یک برنامه‌ی موثر و کارا تبدیل کند و در نصاب تعلیمی تغییرات و اصلاحات مفید و مؤثر بیاورد.
معین سواد آموزی، با اشاره به وجود افراد با سواد ِ بی مدرک در جامعه، از تطبیق برنامه‌ی ارزیابی قابلیت های فردی، خبر داد که می شود با بکارگیری از اینگونه افراد سواد آموزی همگانی و وسعت بیشتر بخشید.
در این مراسم، عبدالاحمد مبارز ولسوال یکه ولنگ، طیبه خاوری عضو شورای ولایتی، محمد ایوب امیری سرپرست ریاست معارف و استاد علی محمدی رئیس شورای علمای یکه ولنگ نیز سخنرانی کردند.
آقای محمدی با استناد به آموزه های دینی، اهمیت سواد از دیدگاه اسلام را برازنده و مهم خواند و ضمن قدردانی از مسئولان و دست اندرکاران سواد آموزی، از حمایت مردم و شورای علما نیز اطمینان داد.
در پایان این مراسم، از مسئولین اداری و موسسات همکار، با اعطای تقدیرنامه قدردانی گردید.
والی بامیان، معین سواد آموزی و هیئت همراه، پس از دیدن کورس های حرفه آموزی در نَیَک، مرکز این ولسوالی و منطقه‌ی کوی کینَک، به بامیان بازگشتند.
در ولسوالی یکه ولنگ ۱۴۲ کورس سواد آموزی فعالیت دارند که ۴۴۹۶ سواد آموز زن را تحت پوشش دارند.
برنامه‌ی امروز از سوی اداره محلی بامیان و ریاست معارف، با همکاری مالی موسسات اسلامیک ریلیف، اکشن اید، کوثر، دسترسی برای معلولین افغان و یونسکو، به منظور تقدیر از کارکردها و دستاوردهای سواد آموزی در ولسوالی یکه ولنگ برگزار شده بود.