سومین کنفرانس گزارش دهی اداره محلی برای مردم در ولسوالی کهمرد برگزار شد

سومین کنفرانس گزارش دهی اداره محلی برای مردم در ولسوالی کهمرد برگزار شد
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
یکشنبه، ۱۰ جدی ۱۳۹۶
اداره محلی بامیان، به منظور تأمین حکومت داری خوب و ملاقات با مردم و به هدف شنیدن مشکلات و نیازمندی های اساسی شان، سومین کنفرانس گزارش دهی سالانه حکومت برای مردم را در ولسوالی کهمرد برگزار کرد.
محمدطاهر زهیر والی بامیان، که در رأس هیئتی متشکل از مسئولان ملکی و امنیتی دوایر دولتی، اعضای شورای ولایتی، نمایندگان جامعه مدنی، فعالین زن و خبرنگاران در این کنفرانس شرکت داشت، هدف از برگزاری کنفرانس گزارش دهی را افزایش سهمگیری مردم و مشارکت همگانی در امور حکومت داری و انکشاف عنوان کرد.
والی بامیان در سخنرانی خود، از مردم خواست که از حکومت، برنامه های انکشافی و معارف، مثل گذشته، حمایت کنند.
آقای زهیر، کارهای انجام شده را قابل قدر و خوب خواند، اما بسنده و آنگونه که مردم کهمرد مستحق آن است ندانست.
ایشان، با اشاره به برنامه ها و پروژه های انکشافی که در سال جاری در کهمرد تطبیق شده اند، گفت: عزم ما استوار و خلل ناپذیر است که برای بامیان، بدون در نظر داشت مسایل قومی، سمتی و ... با مدیریت و برنامه ریزی کار کنیم. و در این رابطه تشکیل شفاخانه کهمرد منظور شد و تلاش جریان دارد تا تعمیر مناسب آن نیز ساخته شود، سرک دوشی بامیان بزودی کارش آغاز خواهند شد، سرک درجه دوم دو آب میخ زرین تا مرکز ولسوالی و ده ها پروژه زیربنایی دیگر تطبیق گردید و متعهد هستیم تا در سال آینده نیز خواسته ها و مطالبات و نیازمندی های مردم را در نظر گرفته و پروژه های بیشتری را تطبیق کنیم.
والی بامیان، ضمن تشکری از همکاری های همه جانبه مردم در قسمت تأمین امنیت و همکاری با نیروهای امنیتی، در رابطه به امنیت کهمرد گفت: تلاش هایی جریان داشت تا کهمرد را نا امن جلوه بدهد و ما تلاش کردیم تا ضمن تأمین امنیت، این ولسوالی را آنگونه که در واقع امن است، امن و با ثبات نشان دهیم.
آقای زهیر، حکومتداری در کهمرد، که با سرپرستی اداره می شود، را قابل قدر خواند و اظهار امیدواری کرد تا اداره مستقل ارگانهای محلی ولسوال این ولسوالی را بزودی از طریق رقابت آزاد معرفی کند.
والی بامیان، با اشاره به برخی شایعه سازی هایی که خارج از کهمرد ساخته می شود و تلاش می کنند تا بین مردم تفرقه ایجاد کنند و نفرت پراکنی کنند، تا ذهنیت عامه را مغشوش بسازند، گفت: نفرت پراکنی، مغشوش ساختن اذهان عمومی و دروغ پراکنی کار شیاطین است و بدون داشتن منطق انسانی و منطق شهروندی، اینها فتنه انگیزی و شرارت انگیزی می کنند و هیچ ربطی به مردم شریف و نجیب کهمرد ندارد. مردم کهمرد همیشه همکار و حامی حکومت بوده و برای انکشاف و بهبود زندگی و مناطق شان همکاری کرده و تلاش داشته اند.
در این کنفرانس نادر خان سرپرست ولسوالی کهمرد، فعالیت های یک ساله ادارات حکومتی و موسسات همکار را، در بخش های حکومت داری، امنیت، انکشاف اقتصادی و اجتماعی، ارائه کرد.
طبق این گزارش، بودجه ی مصرف شده در برنامه و پروژه های انکشافی سال جاری مبلغ (۵۵۴۰۸۳۵۹) افغانی و عواید به دست آمده مبلغ (۱۰۶۰۸۶۷) افغانی اعلام شد.
بر اساس گزارش ارائه شده، مبلغ (۱۸۴۵۴۰۰۲) افغانی در بخش زیربنایی که شامل سرک، کانال آب، دیوار استنادی، پاک کاری کانال های آبیاری، سربند، دیوار محافظتی و ... بوده است.
مبلغ (۳۰۹۳۴۲) افغانی توسط بنیاد آقاخان در بخش حکومت داری به مصرف رسیده است.
مبلغ (۴۸۱۶۰۰۰) افغانی یک باب محراب مسجد در دشت سفید ساخته شده است.
مبلغ (۳۲۹۲۶۱۱)  افغانی در بخش ترمیمات مکاتب به مصرف رسیده است.
مبلغ (۱۷۳۷۰۹۱)  افغانی از سوی دفتر یونسیف در بخش معارف به مصرف رسیده است.
مبلغ (۶۴۲۳۴۵۷) افغانی در بخش زراعت به مصرف رسیده است.
علاوه بر توزیع کمک های غذایی و غیر غذایی، مبلغ (۳۷۶۰۰۰) افغانی توسط کمیته رسیدگی به حوادث طبیعی به مصرف رسیده است.
علاوه بر کمک های غذایی و کار در برابر غذا، مبلغ (۵۲۷۴۲۵۲) افغانی در بخش صحت به مصرف رسیده است.
طبق این گزارش، سکتور معارف در کهمرد در بخش های تعلیمات عمومی، تعلیمات اسلامی، سواد آموزی و تعلیمات محلی فعالیت دارند.
در این ولسوالی ۲۹ باب مکتب، دو مدرسه، یک دارالحفاظ، ۵۷ کورس سواد آموزی و ۳۴ شعبه تعلیمات محلی فعال است که در مجموع (۱۱۹۵۷) شاگرد را تحت پوشش قرار می دهند. شاگردان تعلیمات عمومی از صنف اول تا ۱۲ (۹۰۶۰) می باشند.
به استثنای ۵ باب مکتب، سایر مکاتب این ولسوالی دارای تعمیر اساسی می باشند.
در ادامه کنفرانس گزارش دهی، برنامه پرسش و پاسخ بود که رؤسای امور زنان، فواید عامه، حج و اوقاف، معارف، مخابرات، احیا و انکشاف دهات، محیط زیست، مبارزه با حوادث، سرپرست ولسوالی و نماینده موسسه باران، به تمام سئوالات مطرح شده، ضمن ارائه معلومات و تشریح کارها و فعالیت های شان، پاسخ گفتند.
در این کنفرانس، حاجی بینوا عضو شورای ولایتی، مولوی محمد نبی رئیس شورای علمای کهمرد و مولوی محمد اسماعیل و سرپرست ولسوالی نیز سخنرانی کردند.
رئیس شورای علمای کهمرد، با استناد به منابع دینی، نعمات الهی را بی شمار خواند و نعمت امنیت، صلح و همدیگر پذیری و ثبات و همگرایی را جزئی بهترین نعمات خداوند دانسته و از مقام ولایت بخاطر تآمین این نعمت ها قدردانی کرد.
ایشان، از معارف و حق تعلیم و تربیت دختران حمایت کرد و اعلام کرد که شورای علما از معارف و مکتب و حق تعلیم همگان حمایت کرده و همکار می باشند.
مولوی محم نبی، با بیان فهرستی از مهمترین پروژه هایی که در سال جاری کار شده اند، از مقام ولایت تشکری کرد و بخاطر بازسازی ذهنی و فکری و همچنین بخاطر توجه به مناطق و ساحات دور افتاده و فراموش شده، آن را امیدوار کننده برای مردم خواند و تشکری کرد.
ایشان، در رابطه به حرف و نفرت پراکنی هایی که توسط بعض افراد صورت می گیرند گفت: هرکسی که به اختلافات قومی و سمتی و نژادی دامن می زنند از ما نیست و از نظر مردم کهمرد مردود است.
ایشان و همچنین مولوی اسماعیل، برخی از مشکلات و چالش های موجود در کهمرد را بیان کرد و از مقام ولایت و رؤسای ادارات حکومتی و موسسات همکار خواست تا در راستای رفع این مکشلات مردم کهمرد را همکاری و یاری کنند.
در پایان آقای همدرد عضو شورای ولایتی و عضو کمیته ارزیابی، ضمن قدردانی از زحمات مسئولین ولسوالی کهمرد، نکات قوت و ضعف در ارائه گزارش این ولسوالی را بر شمرد و اظهار امیدواری کرد که تا سال آینده بتواند گزارش معیاری تر و مناسب تری را تهیه و ارائه نمایند.
این مراسم با دعائیه مولوی محمد یونس به پایان رسید.