پرسش و پاسخ

 • رئیس اداره ملل متحد در امور زنان ( UN Women) " بامیان تنها ولایتی است که زنان در عرصه های مختلف سهم گیری و فعالیت دارند"

   

  رئیس اداره ملل متحد در امور زنان ( UN Women) " بامیان تنها ولایتی است که زنان در عرصه های مختلف سهم گیری و فعالیت دارند" 
  ۱۴ اسد ۱۳۹۷

  جلسه نظر خواهی به منظور توانمند سازی زنان با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، داکتر حبیبه سرابی معاون شورای عالی صلح، خانم الیتا میلر رئیس عمومی بخش زنان سازمان ملل متحد، روئسای ادارات ذیربط دولتی، زنان تجارت پیشه، فعالان مدنی، فعالان حقوق زن در سالن کنفرانس دفتر مقام ولایت بامیان برگزار شد.

  والی بامیان از تشریف آوری داکتر سرابی و رئیس عمومی UN Women در بامیان قدردانی کرده گفت: با اینکه برای توانمند سازی زنان برنامه های مختلف در حال اجرا شدن است، بازهم ما به کمک های بیشتر نیاز داریم تا برای بلند بردن اقتصاد زنان در سطح محلات کاری نمائیم. آقای زهیر اشاره نمود که زنان در ولایت بامیان میتوانند در عرصه های مختلف اجتماعی، سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، ورزشی و هنری فعالیت کنند.

  اشتراک کنندگان نظریات و پیشنهادات شان را در این جلسه مطرح کردند. خانم الیتا میلر وعده سپرد که ما در عرصه های مختلف جهت بلند بردن کیفیت زندگی زنان تلاش میکنیم و تاکید کرد که طرح های ارائه شده را با مسئولان در کابل شریک میکنم. همچنین در این جلسه روی رعایت کردن پلان عمل قطعنامه ۱۳۲۵ که صلح، زنان و امنیت را در بر میگرد تاکید کردند.

   

 • جلسه مشورتی تدوین پلان استراتژیک کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان دایر گردید.

  جلسه مشورتی تدوین پلان استراتژیک کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان دایر گردید. 
  ۱۳ اسد ۱۳۹۷ 
  این جلسه صبح امروز با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت، ستر جنرال محمد ایوب اصیل معاون کمیسیون، محمد موسی محمودی رئیس اجرائیه کمیسیون، جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی، سمونوال حمید الله خدایی قوماندان امنیه، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، نمایندگان نهاد های عدلی و قضایی، روئسای دوایر دولتی، مسئولان موئسسات، استادان دانشگاه، فعالان حقوق بشر، فعالان حقوق زن، فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران، متنفذین، زنان و مردان در سالن کنفرانس دفتر کمیسیون مستقل حقوق بشر در بامیان برگزار شد.

  والی بامیان "در نخست از برگزار کنندگان این جلسه ارزشمند اظهار قدردانی میکنم، بدون شک کمیسیون مستقل حقوق بشر از سال تائسس تا اکنون کار های موثر و ارزشمند حقوقی بشری را برای مردم افغانستان انجام داده است، با اینکه خشونت، منازعات، نقض حقوق بشر از گذشته ها در پیکره ای جامعه ما گره خورده است که ریشه در عنعنات، فقر، بیسوادی و جنگ های بی پایان دارد، در جای که منازعات و خشونت وجود داشته باشد به همان پیمانه نقض حقوق بشر نیز صورت میگرد" آقای زهیر تاکید نمود که اداره محلی بامیان با کمیسیون مستقل حقوق بشر همکار است و در راستای تحقق عدالت، تطبیق قانون، رعایت حقوق شهروندی و حقوق بشری باهم تلاش میکنیم.

  آقای محمودی جلسه نظر خواهی را در تدوین پلان استراتژیک کمیسیون مستقل بشر مهم خوانده و گفت: این کمیسیون در سه اصل استوار است؛ استقلالیت، مشارکت و سهم گیری، امروز با سهم گیری و مشارکت خویش، در تهیه پلان ۵ ساله کمیسیون حقوق بشر، سهم میگیریم و نظریات خویش را در این جلسه شریک میکنیم.
  خانم معتمدی پریزنتشن مبنای حقوقی و قانونی این کمیسیون را ارائه کرد، جواد دادگر رئیس دفتر ولایتی دایکندی پریزنتشن مرور بر پلان استراتژیک قبلی و دست آورد ها را ارائه نمود، در این میان اشتراک کنندگان جلسه پیشنهادات و نظریات خویش را نیز شریک کردند

   

 • سیستم نظارت و گزارشدهی به منظور تأمین شفافیت و تطبیق اهداف انکشاف پایدار معرفی شد

   
  سیستم نظارت و گزارشدهی به منظور تأمین شفافیت و تطبیق اهداف انکشاف پایدار معرفی شد
  _________________________
  سه‌شنبه، 9 اسد 1397
  در این جلسه، محمد طاهر زهیر والی بامیان، ضمن قدردانی از وزارت اقتصاد، دیجیتالی کردن را بخشی از توسعه و تأمین شفافیت در کشور عنوان کرد و در خصوص ایجاد سیستمی، در جهت سرعت ارتباطات و دانستن از وضعیت برنامه‌ها و پروژها، صحبت کرد و اعلام حمایت و همکاری نمود. 
  اسماعیل رحیمی معین وزارت اقتصاد، در رابطه به اهمیت، اهداف، مقاصد و مؤثریت اهداف انکشاف پایدار سخن گفت و هدف از برگزاری این نشست را نیز الکترونیکی ساختن اطلاعات و معلومات، به منظور تطبیق موثر پروژه‌ها و آگاهی از وضعیت کمی و کیفی پروژه‌ها عنوان کرد و از حمایت و همکاری اداره محلی بامیان تشکری کرد.
  در نشست، دو پرزنتیشن، در رابطه به اهداف انکشاف پایدار، که داری 17هدف، 169تارگیت و 232 شاخص اند، ارائه گردید.
  در این جلسه، در رابطه به ساختار رهبری و نظارت و همچنین در خصوص چالش‌های فراروی آن، بحث و تبادل نظر صورت گرفت.
  در این جلسه، علاوه بر مقام ولایت، معاون ولایت، معین وزارت اقتصاد و هیئت همراه ایشان، شورای ولایتی، رؤسای دوایر دولتی، رؤسای اقتصاد ولایات غور و دایکندی نیز شرکت داشتند.
 • معین پالیسی و مسلکی وزارت اقتصاد با والی بامیان دیدار کرد

  معین پالیسی و مسلکی وزارت اقتصاد با والی بامیان دیدار کرد 
  8 اسد 1397
  صبح امروز محمد اسماعیل رحیمی معین پالیسی و مسلکی وزارت اقتصاد با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان دیدار و گفت و گو کرد. در این ملاقات آقای رحیمی هدف از سفر اش را بهبود هماهنگی در راستای فعالیت های انکشافی، معرفی سیستم نظارتی ولایتی (Provincial Monitoring System) ملاقات با روئسای موئسسات ملی و بین المللی و بازدید از بعضی پروژه های در حال تطبیق عنوان نمود. 
  در این دیدار والی بامیان از حضور جناب معین پالیسی و مسلکی وزارت اقتصاد در بامیان قدردانی نموده گفت، با اینکه فصل کاری در ولایت بامیان محدود است، در طی دو سه سال گذشته فعالیت های انکشافی در این ولایت با دقت و جدیت، نظارت و تطبیق میگردد. همچنین آقای زهیر روی پروژه های ناکام و ناتمام که از گذشت در این ولایت باقی مانده است صحبت کرده و خاطر نشان ساخت که راه حل های در این راستا روی دست گرفته شود.

 • رئیس بین المللی مؤسسه JRS با والی بامیان ملاقات کرد

   
  رئیس بین المللی مؤسسه JRS با والی بامیان ملاقات کرد.
  یکشنبه ۷ اسد ۱۳۹۷ 
  تامس اسمالیش رئیس بین المللی مؤسسه JRS با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان ملاقات کرد. در این ملاقات والی بامیان از کارکرد های مؤسسه خدمات پناهندگی یسوعی (Jesuit Refugee Service) در بخش تعلیم و تربیه، آموزش زبان انگلیسی و برنامه های آمادگی کانکور برای متعلمین در بامیان قدردانی نموده و تاکید کرد که یادگیری زبان انگلیسی برای جوانان بامیان مهم است و در این راستا با موئسسه JRS همکاری لازم را داریم. 
  همچنین آقای اسمالیش فعالیت های موئسسه جی ار اس را توضیح داده و خاطر نشان ساخت که ما برنامه های خود را در این ولایت وسعت میدهیم و زمینه های بهتر آموزش زبان‌انگلیسی و آمادگی کانکور را برای جوانان بامیان روی دست داریم.
  در پایان با اهدای لوح تقدیر از ارائه خدمات JRS تقدیر شد.
 • معاون ارشد برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP) با والی بامیان دیدار کرد.

  معاون ارشد برنامه انکشافی ملل متحد (UNDP) با والی بامیان دیدار کرد.
  ۳۱ سرطان ۱۳۹۷

  وی کن لی معاون ارشد برنامه پیشرفت و توسعه سازمان ملل متحد و هیئت همراه ایشان با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان و محمد آصف مبلغ معاون ولایت دیدار و گفت و گو کردند. 
  در این ملاقات والی بامیان در نخست وضعیت انکشافی، اقتصادی، سرمایه گذاری، معارف، صحت، حکومت داری و جندر را در این ولایت معرفی نموده و از همکاری های همه جانبه UNDP در عرصه های مختلف به بامیان قدردانی کرد. آقای زهیر اشاره نمود، در هر زمینه ای که دفتر محترم UNDP علاقه مند کار باشد اداره محلی بامیان به گرمی استقبال میکند و با تمام امکانات همکار خواهد بود.

  آقای وی کن لی از همکاری و حمایت والی بامیان سپاسگزاری کرده و خاطر نشان ساخت که در بخش های حمایت از زنان، معارف، صحت، زراعت و حکومت داری در ولسوالی های بامیان پروژه های انکشافی روی دست هست، همچنین تاکید ورزید که بعضی پروژه های انکشافی ما آماده تطبیق می باشد و به زودی در ولسوالی های بامیان افتتاح و اجرا خواهد شد.

   

 • جلسه معرفی برنامه ملی میثاق شهروندی برای روئسای سکتوری و ولسوالان ولایت بامیان دایر گردید

  جلسه معرفی برنامه ملی میثاق شهروندی برای روئسای سکتوری و ولسوالان ولایت بامیان دایر گردید
  31 سرطان 1397

  صبح امروز جلسه آگاهی دهی و معلوماتی برنامه ملی میثاق شهروندی با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، آقای فضل رئیس بنیاد آقاخان، روئسای سکتوری و ولسوالان بامیان آغاز شد. دراین جلسه والی بامیان، برنامه میثاق شهروندی را در راستای اتحاد بین مردم، بهبود بخشیدن روابط بین مردم و حکومت، کاهش فقر در قریه ها و شهرها، سهیم بودن مردم در پیشرفت و انکشاف و بهتر تطبیق شدن پروژه های عام المنفعه مهم و ارزشمند خواند.
  انجنیر محمد رضا پیمان رئیس انکشاف دهات بامیان هدف از برگزاری این جلسه را معرفی برنامه میثاق شهروندی برای مسئولان ذیدخل، ایجاد هماهنگی بیشتر و شریک سازی نظریات مسئولان در راستای بهتر تطبیق شدن این برنامه ملی عنوان نمود.

 • مسئول بخش عدلی و امنیتی سفارت بریتانیا با والی بامیان دیدار کرد

   

  مسئول بخش عدلی و امنیتی سفارت بریتانیا با والی بامیان دیدار کرد

  ۲۵ سرطان ۱۳۹۷
  خانم سو- مسئول بخش اصلاحات عدلی و امنیتی سفارت بریتانیا و آقای دیوید- مشاور بخش محابس، امروز با والی بامیان دیدار کردند. 
  این ملاقات، به منظور وضاحت و چگونگی روابط بین ملت و دولت، چگونگی بر قراری ارتباط حکومت محلی با مرکز و ارگان های مربوط به حکومت محلی، چگونگی وضعیت زنان در بامیان، وضعیت سیستم قضایی و عدلی در بامیان و چگونگی روابط با ساییر نهادهای مردمی و نحوه‌ی پیام رسانی حکومت به مردم صورت گرفت.
  والی بامیان، سطح همکاری و هماهنگی مردم بامیان با حکومت محلی را نیک توصیف کرد و همچنان روابط بین اداره محلی و ارگان های مربوطه را نیک و مطابق اوصول و پرنسیب های رسمی و اداری خواند که در راستای عرضه‌ی خدمات به پیش میرود. 
  آقای زهیر، با اشاره به آمار و ارقام حضور و مشارکت زنان در تمامی عرصه‌ها، مشارکت و حضور زنان را خوب عنوان کرد که در تمام عرصه ها، به صورت واقعی آن اشتراک چشمگیر دارند.
  والی بامیان،با بیان این مطلب که: اداره محلی بامیان در امر رسیدگی به قضایای خشونت علیه زنان و تامین دسترسی به حقوق زنان و دیگر شهروندان متعهد است و دستاوردهای خوب دارد، خواهان همکاری و حمایت بیشتر از سوی مرکز و کشورهای همکار شد تا روند موجود بتواند دستاوردهای بیشتری داشته باشد.
  خانم سواد، با ابراز قدردانی از مقام ولایت و همکاران اداری بامیان، این ولایت را نمونه و الگوی خوب برای دیگر ولایات عنوان کرد و از والی بامیان نیز قدردانی کرد.

   

 • آغاز کنفرانس بازپخش سیمینار عالی قضایی سال 1395 در بامیان

   

  آغاز کنفرانس بازپخش سیمینار عالی قضایی سال 1395 در بامیان 
  23 سرطان 1397

  کنفرانس بازپخش سمینار عالی قضایی سال 1395 با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، قضاوتمند غوث الدین طاهری رئیس محاکم استیناف ولایت بامیان، قاضی احمد فهیم قویم نماینده ریاست تدقیق و مطالعات ستره محکمه، سلمان علی سروش رئیس سارنوالی استیناف بامیان صبح امروز آغاز شده و به مدت شش روز ادامه خواهد داشت.

  والی بامیان ضمن قدردانی از برگزار کنندگان این سیمینار ارزشمند، گفت: دستگاه عدلی و قضائی کشور نسبت به سالهای گذشته در تطبیق قانون و تامین عدالت گام های موثر برداشته شده است و در این راستا استقلالیت و بی طرفی دستگاه عدلی و قضائی کشور حفظ گردیده است. بدور از هر گونه مداخلات و فرمایشات در مبارزه با فساد اداری و جرائم گوناگون اجرآت قانونی داشته و این موفقیت ها آینه ای امید برای مردم افغانستان است.

  در این محفل سخنرانان پیرامون اهمیت سیمینار عالی قضایی و تاثیر گذاری آن در بلند بردن ظرفیت توانایی قضات و آموختن دانش تخصصی و مسلکی قضائی صحبت کردند. همچنین نکات خطابیه جلالتمآب قاضی القضات به محاکم نیز پخش گردید.

   

 • معاون سفیر ایران با والی بامیان دیدار کرد

  معاون سفیر ایران با والی بامیان دیدار کرد 
  20 سرطان 1397

  آقای اسماعیلی معاون سفیر جمهوری اسلامی ایران در افغانستان و هیئت همراه ایشان با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان دیدار و گفتگو نمود. در این ملاقات، نخست آقای زهیر ولایت بامیان را معرفی کرده و از همکاری های کشور ایران به مردم این ولایت اظهار قدردانی نمود.

  معاون سفیر ایران، هدف از سفر اش را به بامیان ملاقات با مقام ولایت و نظارت و بررسی از جریان کار شفاخانه 120 بیستر امام خمینی عنوان کرده گفت: کار ساختمانی این شفاخانه 50 درصد پیش رفته است و در طی دوسال آینده تکمیل خواهد شد. همچنین آقای اسماعیلی تاکید نمود که ما در تلاش هستیم که در بخش های مختلف مردم بامیان را کمک نمایم. این هیئت عالی رتبه سفارت جمهوری اسلامی ایران از انستیتوت مسلکی افغان- ایران نیز بازدید کردند.

   

صفحه 1 از 11