پرسش و پاسخ

 • دیدار هیئت علمی تحقیقاتی آکادمی دانهانگ ایالت گنسوی چین از ولایت بامیان

   

  دیدار هیئت علمی تحقیقاتی آکادمی دانهانگ ایالت گنسوی چین از ولایت بامیان 
  سه‌شنبه،۱۴ حمل ۱۳۹۷

  رئیس علمی-تحقیقاتی آکادمی دانهانگ، در راس هیئتی از متخصصین، سه‌شنبه گذشته، وارد بامیان شد و پس از یک هفته اقامت، بامیان را به مقصد کابل ترک کرد.
  این هیئت، پس از ملاقات با والی بامیان، با ریاست اطلاعات وفرهنگ و دانشگاه بامیان نیز نشست داشتند و تفاهمنامه علمی بین دانشگاه بامیان و آکادمی دانگهانگ به امضا رسید. 
  تیم متخصصین دانگهانگ از۸ ساحه میراثهای جهانی بامیان و مغاره هایی که دارای نقوش دیواری است دیدن نمود. همچنان تیم متذکره از ساحات تاریخی ولسوالیهای یکه ولنگ ها، از جمله استوپه تنگی سفیدک، استوپه کلیگان و چهل برج دیدن کرد.
  این هیئت، سروی ابتدایی خویش را انجام داده و قرار است تا درآینده همکاری های بیشتری را درجهت حفظ و مرمت آثار تاریخی بامیان را، روی دست گیرند. 
  منطقه دانهانگ چین شباهت های زیادی، از جمله مغاره ها، طبیعت و قرار داشتن در مسیر جاده تاریخی ابریشم، با بامیان دارد. 
  ولایت بامیان و ایالت گنسوی چین از یک سال بدینسو رابطه‌ی دوستی دارند و بر اساس امضای تفاهمنامه ای و خواهر خوانده می‌باشد.

   

 • با تطبیق طرح سر سبزی، بیشتر از۳ میلیون نهال در سال جاری، غرس شده است

  ا تطبیق طرح سر سبزی، بیشتر از۳ میلیون نهال در سال جاری، غرس شده است
  ________________________
  سه‌شنبه، ۱۴ حمل ۱۳۹۷
  محمد طاهر زهیر والی بامیان، با حضور در جمع شرکت کنندگان حشر نهال شانی، طرح سرسبزی بامیان را یکی از پنج طرحی عنوان کرد که اقتصادی-محیط زیستی است و می‌تواند، ضمن سرسبزی و زیبایی بامیان، در آینده مبدل به یک منبع مهم اقتصادی نیز گردد.
  والی بامیان، از مردم خواست تا با حمایت و بسیج مردمی بامیان را سرسبز بسازند و با حفاظت از آن منبع بزرگ و پایدار اقتصادی داشته باشند.
  به گفته‌ی آقای ابراهیم دادفر رئیس محیط زیست بامیان، با تطبیق طرح سرسبزی در سال جاری، تاکنون ۳ میلیون و ۳۰۰ هزار نهال مثمر و غیر مثمر، در سطح ولایت، غرس شده است و پلان داریم تا این ۵۰۰ هزار نهال دیگر نیز غرس شوند.
  به گفته‌ی آقای انجنیر محمدی رئیس زراعت و مالداری بامیان، پلان پیشبینی شده، 3 میلیون نهال بود، اما با غرس هشتصد هزار نهال، ما ۲۰% افزایش خواهیم داشت.
  مطابق به طرح سرسبزی بامیان، قرار است سالانه شهروندان بامیان و ادارات ذیربط، با غرس نهال و ایجاد باغچه ها، بامیان را سرسبز و زیبا بسازند.

 • جلسه‌ی کمیته‌ی ولایتی ادغام مجدد برگزار شد

   
  جلسه‌ی کمیته‌ی ولایتی ادغام مجدد برگزار شد
  _________________________
  دوشنبه، ۱۳ حمل ۱۳۹۷
  این جلسه، به ریاست محمد طاهر زهیر والی بامیان و با حضور مسئولین ادارات دولتی و موسسات همکار، در بخش مهاجرین و بیجاشدگان، برگزار و مطابق آجندا بحث و تبادل نظر کردند.
  طبق آجندا، پس از مروری بر مصوبات جلسه‌ی گذشته، ریاست های صحت عامه و معارف، گزارش کار و فعالیت های خویش را در رابطه به ساختن کلینیک، مکتب در شهرک مهاجرین دشت قشقه ارائه کردند و پس از آن جهت پیگیری موضوعات توظیف شدند.
  همچنین در این جلسه، در بخش‌های مختلف انکشافی و خدماتی برای بیجا شدگان داخلی و عودت کنندگان صحبت کردند و به منظور حمایت از اینها، فیصله گردید تا تمام نهادهای همکار، در هماهنگی با دفاتر مرکزی شان، برنامه‌های انکشافی و خدماتی شان را، توسعه و تقویت کنند.
  جلسات ماهانه‌ی کمیته‌ی ادغام مجدد، به منظور انسجام و هماهنگی بیشتر بین ادارات و نهادهای مربوطه در امور بیجا شدگان داخلی و عودت کنندگان، تحت ریاست والی بامیان برگزار می‌شود.
 • پروژه‌ی انکشاف معیشت بدیل، به ارزش یکصد و پنجاه هزار دالر آمریکایی، در بامیان آغاز شد

   
  پروژه‌ی انکشاف معیشت بدیل، به ارزش یکصد و پنجاه هزار دالر آمریکایی، در بامیان آغاز شد
  _________________________
  دوشنبه،۱۳ حمل۱۳۹۷
  در مراسم آغاز به کار این پروژه، محمد طاهر زهیر والی بامیان، ضمن سپاسگزاری از تمویل کننده، تطبیق کننده و همکاران این پروژه، بر تطبیق درست و شفاف آن تأکید کرد و از مردم و مستفید شوندگان این پروژه ‌خواست تا مسئولانه همکاری کند.
  والی بامیان، متعهد شد تا به منظور کاهش فقر و افزایش عواید مردم بامیان، از هر رهگذری ممکن استفاده کند تا مردم نان پیدا کند و در زندگی شان بهبودی آیند.
  به گفته‌ی آقای نظری رئیس مبارزه با مواد مخدر بامیان، پروژه‌ی معیشت بدیل توسط دفتر مبارزه با جرائم و موادمخدر سازمان ملل متحد تمویل مالی و توسط کمیته‌ی هالند، با همکاری و نظارت ریاست زراعت و امور زنان، تطبیق می‌شود.
  این پروژه برای ۱۸ماه، به صورت آزمایشی که شامل مرغداری، مالداری و باغچه خانگی است، در مرکز بامیان و ولسوالی یکه ولنگ تطبیق می‌شود که در آن 600 خانواده را تحت پوشش قرار می دهند.
 • جلسه‌ی کمیته‌ی ولایتی سواد آموزی، برگزار شد

   
  جلسه‌ی کمیته‌ی ولایتی سواد آموزی، برگزار شد
  _________________________
  دوشنبه، ۱۳ حمل ۱۳۹۷
  این جلسه که تحت ریاست محمد طاهر زهیر والی بامیان و با حضور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف و شرکت اعضای کمیته، برگزار شده بود، مطابق آجندا، بحث و تبادل نظر شد و به منظور حمایت بیشتر و بهبود وضعیت کورس‌های سواد آموزی و توسعه‌ی این کورس‌ها، تصامیم لازم و فیصله‌های اجرایی، اتخاذ گردید.
  والی بامیان، ضمن قدردانی از معینیت سواد آموزی، موسسات همکار، ریاست معارف و ادارات حکومتی عضو کمیته و مردم شریف بامیان، کسب عضویت بامیان در شبکه‌ی شهرهای یادگیری را تبریک گفت و هدایت داد تا در امر سواد آموزی جدی و کوشا باشند و در راستای رشد و بالا بردن کیفیت کورس‌ها تلاش کنند.
  معین سواد آموزی وزارت معارف نیز، ضمن پاسخ به برخی از مشکلات و نگرانی ها، اظهار امیدواری کرد تا بزودی کمک و تسهیلات بیشتری در بخش توسعه‌ی برنامه‌های سواد آموزی، ما شاهد موفقیت‌های بیشتر سواد آموزی در بامیان باشیم.
  محمد ایوب آروین رئیس معارف بامیان، با بیان مشکلات و کمبودات در بخش سواد آموزی و نگرانی‌های که وجود دارد، خواهان حمایت و توجه بیشتر گردید.
  در این جلسه، سه تفاهمنامه بین ریاست معارف و شورای علمای یکه ولنگ، شورای انکشافی یکه ولنگ و شورای زنان یکه ولنگ به امضا رسید.
  در دو ماه اخیر، ریاست معارف با کمیسیون مستقل حقوق بشر، کمیسیون مستقل انتخابات و شورای علمای مرکز بامیان نیز تفاهمنامه همکاری امضا کرده است.
 • عضویت بامیان در شبکه‌ی شهرهای یادگیری تجلیل شد

   
  عضویت بامیان در شبکه‌ی شهرهای یادگیری تجلیل شد
  _________________________
  یکشنبه، ۱۲ حمل ۱۳۹۷
  در این محفل، که به افتخار عضویت بامیان در شبکه‌ی شهرهای یادگیری برگزار شده بود، محمد طاهر زهیر والی بامیان، دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، محمد ایوب آروین رئیس معارف، جورج قادری مسئول بخش سواد آموزی یونسکو، حاجی اسدی عضو شورای ولایتی، حاجی احمدی متنفذ قومی، اسماعیل ذکی فعال مدنی، بانو نجیبه محسنی به نمایندگی از سواد آموزان و محمد سجاد محسنی عضو شورای علمای بامیان سخنرانی کردند.
  محمد طاهر زهیر والی بامیان، ضمن قدردانی از معینیت سواد آموزی، سازمان علمی-فرهنگی و آموزشی ملل متحد(یونسکو)، ریاست معارف، آمریت سواد آموزی و شهروندان بامیان، این دستاورد را تبریک گفت و خواهان ارائه‌ی طرح‌های انکشافی و ابتکاری، به منظور تقویت و توسعه‌ی یادگیری در بامیان گردید.
  آقای زهیر، عضویت بامیان در شبکه‌ی شهرهای یادگیری را محصول تلاش و سهمگیری فعال شهروندان و همه‌ی نهادهای فرهنگی، آموزشی و اجتماعی، اعم از زنان و مردان، دانست و از تمام خیرین و متوملین جامعه خواست تا در راستای رشد و شکوفایی معارف و پیشرفت بامیان، بسیج شوند.
  معین سواد آموزی وزارت معارف نیز، ضمن سهل و ممتنع خواندن یادگیری، حضور بامیان، در شبکه‌ی شهرهای یادگیری را تبریک گفت و خواهان آموزش با کیفیت، فراگیر، برابر و پایدار در بامیان و افغانستان شد.
  سایر سخنرانان نیز، ضمن تأکید بر اهمیت سواد آموزی و رشد معارف و یادگیری، اظهار امیدواری کردند تا این روند حمایت شوند و بامیان به عنوان مدل و الگوی یادگیری، خلاقیت و نوآوری در سطح کشور و شهرهای عضو این شبکه، عناوین بهتر و بیشتری را کسب کند.
  بامیان، با توجه به دستاوردهای مهم، در بخش سواد آموزی و دیگر فعالیت ها و خلاقیت هایش، از طرف یونسکو، عضویت شبکه‌ی شهرهای یادگیری را رسماً کسب کرده است.
  قبلاً این شهر عنوان‌های نخستین پایتخت فرهنگی سارک و عضویت شبکه‌ی شهرهای خلاق جهان را نیز کسب کرده بود.
 • پس از معرفی رئیس جدید معارف بامیان، از کارکردهای سرپرست این ریاست تقدیر شد

   
  پس از معرفی رئیس جدید معارف بامیان، از کارکردهای سرپرست این ریاست تقدیر شد
  _________________________
  پنجشنبه،۹حمل ۱۳۹۷
  در ختم جلسه‌ی اداری ولایت، با حضور دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، از تلاش، زحمات و کارکردهای محمد ایوب امیری، که بیشتر از دو سال بحیث سرپرست ریاست معارف کار کرد، تقدیر شد.
  محمد طاهر زهیر والی بامیان، حین اعطای تقدیرنامه، خدمات و زحمات آقای امیری را قابل قدر و ارزشمند عنوان کرد و برای ایشان در ریاست دارالمعلمین آرزوی توفیق کرد.
  در این برنامه، دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، نیز ضمن قدردانی از ابتکارات، تلاش و جدیت والی بامیان، سال جدید را، سال حمایت از معارف از سوی حکومت اعلام کرد و از همه‌ی مسئولان ادارات دولتی و مردم بامیان خواست، با حمایت از معارف و سهمگیری فعال در این عرصه، همکاری همه جانبه کنند.
  رئیس جمهور کشور، سال ۱۳۹۷را سال حمایت از معارف اعلام کرده است و قرار است، در یک حشر همگانی، در راستای رشد و شکوفایی معارف کارهای عملی صورت گیرند.
 • رئیس جدید التقرر معارف بامیان، طی مراسمی، معرفی و آغاز به کار کرد

   
  رئیس جدید التقرر معارف بامیان، طی مراسمی، معرفی و آغاز به کار کرد
  _________________________
  دوشنبه، ۶ حمل ۱۳۹۷
  محمد ایوب آروین، رئیس جدید التقرر معارف بامیان، با حضور محمد طاهر زهیر والی بامیان، دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، استاد محمد اکبری، عبدالرحمن شهیدانی و صفورا ایلخانی نمایندگان مردم بامیان در شورای ملی و با شرکت بزرگان، متنفذین، رؤسای دوایر دولتی و کارمندان ریاست معارف، معرفی شد.
  در مراسمی که به همین مناسبت برگزار شده بود، محمد طاهر زهیر والی بامیان، دکتور سردار محمد رحیمی معین سواد آموزی وزارت معارف، استاد محمد اکبری عضو شورای ملی و محمد ایوب آروین رئیس معارف سخنرانی کردند.
  سخنرانان، ضمن قدردانی از کار و زحمات محمد ایوب امیری سرپرست ریاست معارف، تقرر آقای آروین را تبریک گفتند و خواهان اصلاحات اداری و تدریسی، به منظور تقویت و پیشرفت معارف در بامیان، شدند.
  محمد ایوب آروین، پیش از این، خبرنگار و مدیر معارف ولسوالی پنجاب بوده و دارای تحصیلات عالی به سویه‌ی ماستری است.
 • سفیر چین، در ملاقات با والی بامیان بر تأمین و گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.

  سفیر چین، در ملاقات با والی بامیان بر تأمین و گسترش روابط و همکاری‌های دوجانبه تاکید کرد.
  _______________________
  دوشنبه، ۶حمل ۱۳۹۶
  لیوجینگ سانگ، سفیر جمهوری خلق چین، در سفر سه روزه اش در بامیان، با محمد طاهر زهیر والی بامیان دیدار و روی موضوعات مرتبط به تقویت و توسعه‌ی همکاری‌های دولت متبوعش با بامیان صحبت و تبادل نظر کرد.
  در این دیدار، والی بامیان، ضمن قدردانی از کمک و همکاری‌های دولت و مردم چین، از گسترش روابط دوستانه و تعهدات این کشور در بخش‌های حفاظت از آثار تاریخی، مرمت و بازسازی آبدات تاریخی، تحصیلات و معارف و امور زراعتی، قدردانی و استقبال کرد و بر ادامه‌ی همکاری‌ها تاکید کرد.
  سفیر چین، ضمن اظهار قدردانی از پذیرایی گرم رهبری اداره محلی بامیان، هدف از سفرش را در بامیان، دیدار با والی و رؤسای ادارات دولتی، مطالعه و بررسی وضعیت عمومی بامیان، به عنوان مسیر اصلی جاده‌ی ابریشم، عنوان کرد و متعهد شد تا در سال جاری، با اختصاص بورسیه‌های تحصیلی، ضمن تامین و تقویت همکاری های دوجانبه، سطح دانش و تخصص دانشجویان را بالا میبرند.
  در این سفر، رئیس آکادمی ولایت دونگ هوانگ چین، سفیر چین را همراهی می کند.
  ایشان با اشاره به شباهت های تاریخی و تمدنی دو ولایت بامیان و دونگ هوانگ، وعده داد که تیم همراه ایشان، در مدت اقامتش در بامیان، از مغاره ها و آثار تاریخی این ولایت دیدن خواهد کرد و ضمن مطالعات و بررسی های خویش، در آینده نزدیک در قسمت ترمیم و حفاظت از این آثار کمک و همکاری می‌کند.
  بامیان و گنسو، در سال گذشته، ضمن عقد خواهر خواندگی، تفاهمنامه همکاری را نیز امضاء کردند.
  در پایان این دیدار والی بامیان و سفیر جمهوری خلق چین، در کنفرانس مشترک خبری، بر توسعه‌ و گسترش روابط و همکاریهای چین و بامیان تاکید کرد و به پرسش خبرنگاران پاسخ دادند.

 • ملاقات سفیر دانمارک با والی بامیان

   

  ملاقات سفیر دانمارک با والی بامیان
  یکشنبه ۵ حمل ۱۳۹۷

  جاکوب بریکس تینج سفیر کشور شاهی دانمارک با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان ملاقات کرد.
  در این ملاقات والی بامیان، ضمن معرفی ولایت بامیان، روی وضعیت فعلی این ولایت در بخش های امنیت، زراعت، معارف و توریزم صحبت کرد. وی به این موضوع اشاره نمود که ما طرح های اساسی در بخش های اقتصادی بامیان روی دست داریم که با عملی شدن این طرح ها، وضعیت زندگی مردم بامیان در عرصه های مختلف بهبود خواهد یافت.والی افزود، در تمام نقاط بامیان، درِ مکتب به روی دختران و پسران باز می باشد. زنان در کنار مردان، در فعالیت های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و ورزشی حضور گسترده دارند.

  سفیر دنمارک نیز در رابطه با فعالیتهای کشور دانمارک در افغانستان صحبت نموده و گفت: ولایت بامیان در عرصه های مختلف، الگوی خوبی برای سایر ولایات افغانستان محسوب می گردد. وی افزود: کشور دنمارک در بخش های مختلف افغانستان را کمک نموده و ولایت بامیان نیز مورد توجه ما می باشد؛ همچنین تلاش میکنیم که در بخش های زراعت، تعلیم و تربیه و توریزم با این ولایت همکاری داشته باشیم.

  در پایان والی بامیان نسخه ای از طرح مدیریت توریزم بامیان را به جناب سفیر تقدیم نمود.

   

صفحه 1 از 6