پرسش و پاسخ

 • کار تعمیر اداری، تعمیر مرکز خدمات مراجعین و سالون جلسات شاروالی به ارزش بالغ بر بیست و پنج میلیون افغانی تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت

  کار تعمیر اداری، تعمیر مرکز خدمات مراجعین و سالون جلسات شاروالی به ارزش بالغ بر بیست و پنج میلیون افغانی تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفت
  ________________________
  پنجشنبه، ۱۲ دلو ۱۳۹۶
  این سه پروژه‌ی ساختمانی، صبح امروز توسط محمد طاهر زهیر والی بامیان، معاون ولایت، شاروال بامیان، اعضای شورای ولایتی، شورای مشورتی شاروالی، رؤسای دوایر دولتی، نواحی چهار گانه شهری و بزرگان و متنفذین محلی، با قطع نوار، افتتاح و مورد بهره برداری قرار گرفت.
  قیمت مجموعی این پروژه‌ها، مبلغ(۲۵۰۸۰۴۱۲) افغانی است که مبلغ(۱۸۹۶۳۱۳۰) افغانی از بودجه‌ی انکشافی ریاست شاروالی بامیان برای تعمیر اداری شاروالی، مبلغ (۴۰۷۵۴۴۰) افغانی از بودجه‌ی کمکی برنامه‌ی LoGo برای تعمیر اداری مرکز خدمات مراجعین و مبلغ (۲۰۴۱۸۴۲) افغانی از بودجه‌ی انکشافی ریاست شاروالی و برنامه‌ی AUPP برای سالون جلسات به مصرف رسیده است.
  این تعمیر در مساحت یک هزار متر مربع ساخته شده است و دارای۳۲ اتاق کاری، ۱۲ غرفه تشناب، دو سالون به مساحت ۸۰ متر مربع و ۳۰۰متر مربع و یک باب آشپزخانه می‌باشد.

 • یکشنبه، ۸ دلو۱۳۹۶

  یکشنبه، ۸ دلو ۱۳۹۶
  اداره محلی بامیان، حسب هدایت و اعلام رهبری دولت جمهوری اسلامی افغانستان و به منظور غم شریکی با خانواده های ماتم رسیده و ادای احترام به آنان، که امروز را ماتم ملی اعلام کرده است، بیرق ملی را در تمام ادارات حکومتی، به حالت نیمه برافراشته درآورد.

 • امضاي تفاهم نامه مشترك همكاري ميان اداره مستقل ارگانهاي محلي و شبكه انکشافی آقاخان

  امضاي تفاهم نامه مشترك همكاري ميان اداره مستقل ارگانهاي محلي و شبكه انکشافی آقاخان

  دولت بريتانیا با همکاری اداره مستقل ارگانهای محلی افغانستان و شبكه توسعوي آغاخان برنامه اي را با هدف بالا بردن سطح خدمات در محلات برای بیشتر از یک ميليون افغان در شش ولایت افغانستان اغاز نمود. این پروژه با هزینه ۵ میلیون پوندي خويش، خدماتي را مطابق برنامه ميثاق شهروندي، در ولایت های بامیان، پروان، بغلان، سمنگان، بدخشان و تخار اجرا خواهد نمود. اين خدمات شامل تعليم و تربيه، صحت عامه، توليد انرژی و ترويج زراعت و آبیاری معياري است که از ضروریات مهم شهروندان افغان میباشد. نظارت از تطبیق این خدمات به عهده اداره مستقل ارگانهاي محلي خواهد بود. 
  مراسم امضاي اين تفاهم نامه همكاري، در باغ بابر با حضور داكتر تيمور شاران، معين مسلكي و پاليسي اداره مستقل ارگانهاي محلي، سفیر بريتانيا، سر نیکلاس کی، و خانم نورجان موانی، نماینده دیپلماتیک شبكه توسعوي آغاخان برگزار شد. در مراسم افتتاح اين برنامه داكتر تيمور شاران ضمن اظهار سپاس از كشور دوست بريتانيا و شبكه اغا خان، روي موثريت تطبيق اين پروژه صحبت نمود و چنين گفت: اداره مستقل ارگانهاي محلي متعهد به مديريت سالم و شفاف اين برنامه و تمامي برنامه هاي مرتبط با حكومتداري محلي است تا تغيير مثبت در زندگي افغانها در تمام نقاط كشورمان به بار آيد.

 • همزمان با افتتاح کلینیک معالجوی 24 ساعته حمیدی، سازمان مردمی فردای بهتر، فعالیت هایش را آغازکرد

  همزمان با افتتاح کلینیک معالجوی ۲۴ ساعته حمیدی، سازمان مردمی فردای بهتر، فعالیت هایش را آغازکرد
  چهار شنبه۲۷ جدی ۱۳۹۶

  محفل افتتاحیه سازمان مردمی فردای بهتر و کلینیک معالجوی ۲۴ساعته حمیدی با حضور محمد آصف مبلغ معاون ولایت، محمد نادر محسنی مشاور رئیس جمهور، با شرکت جمعی از شهروندان بامیان در سالن کنفرانس هوتل غلغله برگزار شد.
  در این مراسم معاون ولایت، ایجاد این سازمان را یک گام موفق عنوان کرد و گفت: اداره محلی بامیان در تلاش رشد سکتوری های خصوصی می باشد، هر سازمان و نهادی که در جهت بهبود زندگی مردم در چوکات قانون در بخش های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی، صحت، تعلیم و تربیه، اقتصاد و زارعت فعالیت داشته باشند، حکومت قاطعانه از آنها حمایت می کند.
  وی تاکید کرد: ما در تلاش هستیم که زمینه های بیشتر رشد را برای بخش های خصوصی فراهم سازیم. 
  به گفته‌ی آقای مبلغ: حکومت محلی بامیان در طول سالهای گذشته در بخش های زیربنا، صحت، معارف، حکومت داری خوب، رشد سکتور خصوصی، ایجاد زمینه حرکت های مدنی، تامین صلح و امنیت برای شهروندان بامیان دست آورده های چشم گیری داشته است. 
  وی افزود همانطوریکه مردم بامیان در انتخابات های گذشته، سهم و اشتراک گسترده داشته اند، از نظام دولت جمهوری اسلامی افغانستان در تمام شرایط حمایت کرده اند، باید مورد توجه بیشتر قرار گیرد. 
  محمد جان ابراهیمی رئیس سازمان مردمی فردای بهتر در این مراسم اهداف سازمان را ایراد کرده گفت، این سازمان متشکل از اقوام مختلف ساکن در بامیان می باشد، که به هدف نزدیک ساختن حوزه و دانشگاه، ایجاد هماهنگی بین اقوام، به منظور ایجاد فضای همدیگر پذیری، و صلح جویی و هماهنگی بین جوانان است.

 • پنج پروژه، به ارزش بالغ بر بیست و سه میلیون افغانی، تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفتند

  پنج پروژه، به ارزش بالغ بر بیست و سه میلیون افغانی، تکمیل و مورد بهره برداری قرار گرفتند
  _________________________
  دوشنبه،۲۵ جدی ۱۳۶۹
  کار پروژه‌های کانال آبرسانی در سنگ سوراخ فولادی، به طول ۱۲۴۰ متر با ۱۵۰متر دیوار استنادی، توسعه‌ی تعمیر شورای جوانان اژدر، توسعه‌ی تعمیر کلینیک شش پل، آب صحی آشامیدنی در سردرگشتک یکه ولنگ، بند برق کوچک ده آبخانه یکه ولنگ و قالین بافی در قراء مرکز بامیان، نهایی و مورد بهره برداری قرار گرفتند.
  محمد طاهر زهیر والی بامیان، در مراسم افتتاح پروژه‌ی کانال آبرسانی قریه‌ی سنگ سوراخ، از کمیشنری عالی سازمان ملل متحد، بخاطر تمویل مالی این پروژه‌ها تشکری و قدردانی کرد و تطبیق هریک از این پروژه‌ها را، در بهبود وضعیت زندگی مردم، مهم و مؤثر عنوان کرد.
  والی بامیان، خطاب به مستفید شوندگان این پروژه‌ها گفت: قدر پروژه‌های عام المنفعه را بدانید و در حفاظت و استفاده‌ی درست از آنها جدی و کوشا باشید.
  در این مراسم، نیکولاس مارتین مشاور ارشد UNHCR در بخش اسکان مجدد، حاجی محمودی معاون شورای ولایتی، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر، سید عبدالحمید معصومی رئیس شورای انکشافی قریه سنگ سوراخ و یک تن از عودت کنندگان نیز سخنرانی کردند.
  این پروژه‌ها، با همکاری آمریت مهاجرین و عودت کنندگان، توسط کمیشنری عالی سازمان ملل متحد تمویل و تطبیق شده است.
  این سازمان قبلاً نیز برنامه‌ها و پروژه‌های انکشافی، در بخش کاهش خطرات ناشی از حوادث طبیعی و بشر دوستانه، در بامیان داشته است.

 • هیئت توظیفی، به منظور تحقق پلان جمع آوری اسلحه و تجهیزات نظامی

  هیئت توظیفی، به منظور تحقق پلان جمع آوری اسلحه و تجهیزات نظامی از نزد افراد و گروههای مسلح غیر مسئول، با معاون ولایت دیدار کرد
  _________________________
  شنبه، ۲۳ جدی ۱۳۹۶
  این هیئت که در رأس آن مشاورین ریاست جمهوری و ریاست اجرائیه اند، متشکل از نمایندگان وزارت دفاع ملی، امور داخله، ریاست عمومی امنیت ملی، لوی سارنوالی، اداره مستقل ارگانهای محلی و اداره امور ریاست جمهوری می‌باشد.
  محمد یونس هوتک مشاور رئیس جمهور، هدف از سفر این هیئت به بامیان را، تحقق پلان جمع آوری اسلحه و تجهیزات نظامی از نزد افراد و گروههای مسلح غیر قانونی و غیر مسئول، در مطابقت با قانون سلاح ناریه، مهمات و مواد منفلقه و طرح انحلال گروپ های مسلح غیر قانونی و غیر مسئول، عنوان کرد.
  محمد آصف مبلغ معاون و سرپرست ولایت، ضمن خوش آمد گویی، بامیان را ولایتی امن عنوان کرد که امنیت در سطح این ولایت به صورت کامل تامین است و هیچ گروه و فردی مسلح غیر قانونی و غیر مسئول در این ولایت وجود ندارد.
  به گفته‌ی آقای مبلغ، بامیان در چهار مرحله به صورت کامل خلع سلاح شده است و در هیچ گوشه ای از این ولایت افراد و گروههای مسلح غیر مسئول وجود ندارد.
  رئیس و اعضای هیئت، ضمن قدردانی از همکاری های حمایتی و مؤثر و دوامدار مردم و اداره‌ی محلی بامیان، با برنامه‌ها و پلان های ملی حکومت، از امنیت، صلح و قانونمندی موجود در بامیان به عنوان یک ارزش و الگوی خوب یاد نمود و تشکری کرد.
  در این ملاقات، جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی، جنرال محمد هاشم یاسین قوماندان مرکز هماهنگی، سمونوال محمد علی لگزی آمر امنیت قوماندانی امنیه، انجنیر خلیل الله نور رئیس خدمات تخنیکی و سکتوری ولایت، سمونمل چمن خان مدیر مبارزه با تروریزم قوماندانی امنیه بامیان نیز حضور داشتند.

 • هفته ی تجلیل از مالیه دهی، طی مراسمی، با برگزاری مسابقات بایسکیل رانی و فوتبال به پایان رسید

  هفته ی تجلیل از مالیه دهی، طی مراسمی، با برگزاری مسابقات بایسکیل رانی و فوتبال به پایان رسید.
  پنجشنبه، ۲۱ جدی ۱۳۹۶
  در مراسم اختتامیه¬ی هفته ی تجلیل از مالیه دهی، محمد آصف مبلغ معاون و سرپرست ولایت بامیان، پرداخت مالیه¬ی شهروندان را بخشی از سهمگیری مردم در آبادانی کشور دانسته و آن را یک وجیبه¬ی ملی و مسوولیت شهروندی عنوان کرد.
  آقای مبلغ، با اشاره به برنامه ها و پروژه های تطبیق شده در دو سال اخیر، پیشرفت و توسعه¬ی کشور را وابسته به سهمگیری مردم، خصوصاً پرداخت مالیه دانست و از شرکت کنندگان خواست تا با پرداخت به موقع مالیه خویش، سهم و مسوولیت مدنی و شهروندی شان را ادا کنند.
  معاون ولایت، مجموع عواید جمع آوری شده در سال ۱۳۹۶ مالی را ۲۰۶ میلیون افغانی اعلام کرد و این در حالی است در همین سال بالغ بر یک میلیارد و هشتصد میلیون افغانی در بامیان به مصرف رسیده است.
  محمدظاهراصغری مستوفی ولایت بامیان، ضمن تشکری و قدردانی از مردم بامیان بخاطر همکاریشان درامر تأدیه¬ی مالیه، از همکاران اداری مستوفیت، دفتر مقام ولایت، شاروالی بامیان، ورزشکاران، مطبعه چاپ بابا و سایر همکاران و تسهیل کنندگان تشکری کرد.
  آقای اصغری، ضمن قدردانی از وزارت محترم مالیه بخاطر راه اندازی کمپاین مالیات، دستآوردهای سه ساله¬ی مستوفیت در بامیان را برشمردند.
  در سال مالی ۱۳۹۴ مبلغ ۱۳۱۴۵۸۰۶۱ افغانی جمع آوری شده است که نظر به پلان ۹٪ افزایش را نشان می دهد.
  در سال مالی ۱۳۹۵مبلغ ۱۷۲۰۶۲۳۷۷ افغانی جمع آوری گردید که نظر به پلان ۲۲٪ افزایش را نشان میدهد.
  در سال مالی ۱۳۹۶ مبلغ ۲۰۶۵۰۴۰۵۴ افغانی جمع آوری گردید که نظر به پلان ۱۳٪ افزایش را نشان می دهد.
  به گفته¬ی مستوفی بامیان، این در حالی است در سال جاری مالی مبلغ بالغ بر ۱۸۰۰۰۰۰۰۰۰ افغانی دربامیان از مجرای مستوفیت به مصرف رسیده است.
  قبل از مراسم اختتامیه ی تجلیل از هفته¬ی مالیات، مسابقه¬ی نهایی فوتبال بین دو تیم ذوالفقار و جوانان بند امیر برگزار شد که با پیروزی تیم جوانان بند امیر، این تیم به عنوان قهرمان تورنمنت، تیم فوتبال ذوالفقار دوم وتیم فوتبال بهارآزادی عنوان سوم را از آن خود کردند.
  این تورنمنت فوتبال به افتخار تجلیل از هفته مالیه دهی بین هشت تیم برگزار شده بود.
  همچنین به همین مناسبت، مسابقه¬ی بایسکیل رانی بین ۵۰ تن از بایسکیل سوار برگزار شد که در نتیجه، اکبر فیضی از باشگاه ورزشی عقاب مقام اول، مرتضی محمدی از تیم بایسکیل رانی ریاست اطلاعات و فرهنگ مقام دوم و مهدی محمدی ازباشگاه ورزشی صلصال مقام سوم این مسابقات را کسب کردند.
  برنامه اختتامیه ی هفته مالیات، با شور و هیجان و حضور پررنگ و گسترده¬ی شهروندان استقبال شد و پس از یک هفته، همراه با برنامه های متنوع ورزشی و فرهنگی و هنری، عصر امروز به پایان رسید.

 • در گردهمایی جامعه‌ی مدنی و زنان بامیان، بر محو مواد مخدر و اعتیاد به آن، تأکید شد

  در گردهمایی جامعه‌ی مدنی و زنان بامیان، بر محو مواد مخدر و اعتیاد به آن، تأکید شد
  _________________________
  چهارشنبه، ۲۰ جدی ۱۳۹۶
  در این گردهمایی، محمد آصف مبلغ معاون و سرپرست ولایت بامیان، ضمن قدردانی از وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، بخاطر تمویل و تطبیق پروژه های زیربنایی، اظهار امیدواری کرد که سفر شخص وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، اداره محلی بامیان را در راستای مبارزه با پدیده‌ی خانمانسوز اعتیاد یاری رساند و این روند بیش از گذشته، مؤثر واقع شود.
  آقای مبلغ، با اشاره به پالیسی های مبارزه علیه مواد مخدر، از جمله برنامه‌ی معیشت بدیل و تقدیر از اجراآت خوب، خواهان حمایت، توجه و تشویق بیشتر ولایت هایی شد که کشت تریاک در آنها صفر است.
  معاون ولایت، بامیان را ولایتی پیشگام و پیشتاز در قانونمندی، حکومتداری، فعالیت های مدنی و عاری از کشت مواد مخدر عنوان کرد و پیشنهاد کرد که به تناسب این دستآوردها، پاداش بیشتر، آنچنان که مستحق اند، را نیز داشته باشد.
  همچنین آقای مبلغ، پیشنهاد کرد تا به منظور کاهش آمار معتادین، شفاخانه ۱۰۰ بستر برای تداوی معتادین ساخته شود.
  سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه موادمخدر، نیز در سخنان خود، معضل مواد مخدر را یک مشکل ملی خواند که بیشتر از ۳ میلیون نفر در سطح کشور به آن معتاد میباشند.
  ایشان، پدیده‌ی منفور مواد مخدر را بخشی از جنگ اعلام ناشده عنوان کرد و از آن به عنوان یک سونامی خاموش هشدار داد که فرزندان وطن را به فنا و نابودی می کشاند.
  ایشان، مبارزه با این پدیده را نیازمند همکاری، تلاش و تعهد مشترک و همگانی دانست و از علما، زنان، جامعه مدنی و تمام اقشار و اصناف اجتماعی خواست که با مسئولان حکومتی در این بخش همکاری کنند.
  در این گردهمایی، الحاج عبدالرحمن شهیدانی نماینده مردم در پارلمان، معصومه خاوری رئیس دانشگاه، حاجی خلیلی عضو شورای ولایتی، حسینداد احمدی به نمایندگی از نهادهای جامعه‌ی مدنی، آقا حسین نظری رئیس مبارزه علیه مواد مخدر، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر و حاجی احمدی رئیس شورای علمای بامیان نیز سخنرانی کردند.
  سخنرانان ضمن تشکری از همکاری های وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، در رابطه به اضرار، پیامدها و عوامل و دلایل رشد و افزایش روی آوری به موادمخدر را برشمردند و بر مبارزه مشترک و سهمگیری فعال شهروندان تاکید کردند.
  این مراسم با دعائیه آقای نصرالله بلاغی، نماینده ریاست حج و اوقاف، به پایان رسید.

 • تعمیر اداری ریاست مبارزه علیه مواد مخدر در بامیان، افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

  تعمیر اداری ریاست مبارزه علیه مواد مخدر در بامیان، افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.
  _________________________ 
  سه‌شنبه، ۱۹جدی ۱۳۹۶

  افتتاح و بهره برداری از این تعمیر، طی مراسمی، با حضور محمد آصف مبلغ معاون ولایت، سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه موادمخدر، عبدالرحمن شهیدانی نماینده مردم در پارلمان، اعضای شورای ولایتی و تعدادی از مسئولین ادارات حکومتی، برگزار شد.
  این پروژه که از بودجه انکشافی وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، به ارزش بالغ بر ۱۱۷۰۰۰۰۰ افغانی، اعمار شده است.
  در این مراسم، آقای مبلغ، ضمن خوش آمدید ، افتتاح تعمیر ریاست مبارزه علیه مواد مخدر، در بامیان، را تبریک گفت و از توجهات ویژه وزارت مبارزه علیه مواد مخدر، تقدیر و سپاسگزاری نمود. 
  وی گفت: این وزارت پروژه های تعمیر دو دانشکده، تعمیر دو لیلیه در دانشگاه بامیان، تعمیر تربیه معلم، جمنازیوم روح الله نیکپا و پل کندوک در ولسوالی ورس را، در این ولایت، اعمار کرده اند.
  آقای مبلغ افزود: این ولایت عاری از کشت خانمانسوز مواد مخدر بوده و حکومت محلی بامیان در امر مبارزه با این پدیده متعهد و استوار میباشد. در اخیر ایشان، از وزارت مبارزه علیه مواد مخدر خواست تا به منظور حمایت از حضور زنان در عرصه‌های ورزشی، جمنازیومی برای بانوان احداث کند.
  خانم سلامت عظیمی وزیرمبارزه علیه مواد مخدر ضمن، قدر دانی از مردم و اداره‌ی محلی بامیان، در امر مبارزه علیه مواد مخدر، گفت: بامیان افتخار حکومت وحدت ملی در امر مبارزه علیه مواد مخدر، در سطح کشور است.
  وزیر مبارزه علیه مواد مخدر، با اشاره به مؤثریت فعالیت های حکومت محلی بامیان در امر مبارزه علیه کشت مواد مخدر، بامیان را، در سطح کشور، یک الگو عنوان کرد.
  در این مراسم، علاوه بر معاون ولایت و وزیر مبارزه علیه موادمخدر، الحاج عبدالرحمن شهیدانی نماینده مردم در پارلمان و رئیس مبارزه علیه مواد مخدر بامیان نیز سخنرانی کردند.
  تعمیر اداری ریاست مبارزه علیه مواد مخدر، دارای 8 اتاق کاری، یک سالون جلسه، یک کتابخانه، آشپز خانه، تحویل خانه و اتاق محافظین می‌باشد.

 • از چهاردهمین سالروز تصویب قانون اساسی، در بامیان، تجلیل شد

   
  از چهاردهمین سالروز تصویب قانون اساسی، در بامیان، تجلیل شد
  _________________________
  چهارشنبه، ۲۰ جدی ۱۳۹۶
  در این همایش، محمد آصف مبلغ معاون و سرپرست ولایت، ضمن اظهار امیدواری مبنی بر توفیق تطبیق قانون اساسی کشور، قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان را بهترین قانون اساسی در سطح کشورهای منطقه عنوان کرد.
  آقای مبلغ، هدف از برگزاری این همایش را گرامیداشت از هفته‌ی تصویب قانون اساسی، به منظور قانونمندی و حمایت از این قانون عنوان کرد که برای داشتن زندگی بهتر و نظم عمومی، داشتن قانون اساسی منحیث وثیقه ملی، یک ضرورت جدی می‌باشد.
  ایشان، بر پایبندی و قانونمندی ادارهء محلی بامیان تاکید کرد و از مردم، نهادهای اجتماعی و ارگانهای عدلی و قضایی و بخش‌های اجرایی خواست تا اداره محلی بامیان را، جهت تطبیق قانون و قانونمندی یاری رساند.
  سلامت عظیمی وزیر مبارزه علیه موادمخدر، ضمن تأکید بر رعایت قانون، با استناد به ماده ۲۲ قانون اساسی، بر حقوق و وجایب شهروندان تاکید کرد و از شرکت کنندگان خواست که از قانون اساسی کشور حمایت کند.
  الحاج عبدالرحمن شهیدانی، تهیه قانون اساسی را محصول زحمات فکری نخبگان و دانشمندان و تصویب آن توسط نمایندگان مردم در لویه جرگه قانون اساسی دانسته و بر حمایت از این قانون تاکید کرد.
  استاد صادق علیار رئیس کمیته صلح ولایتی، قانون را وجه تمایز زندگی انسانی با زندگی حیوانی عنوان کرد که بر اساس عقل و خرد و سنجش تنظیم و تصویب میگردد.
  ایشان هدف از قانون گزاری را توافق شهروندان بر مشترکات اجتماعی و اشتراک منافع در زندگی جمعی، بخاطر تامین نظم و امنیت و توسعه، دانست و بر حمایت از قانون اساسی تاکید کرد.
  همچنین در این همایش، حاجی خلیلی عضو شورای ولایتی، حسینداد احمدی به نمایندگی از نهادهای جامعه مدنی، زهرا معتمدی رئیس دفتر ساحوی کمیسیون مستقل حقوق بشر و محمد سجاد محسنی عضو شورای علما سخنرانی کردند.
  سخنرانان، ضمن اظهار نگرانی از نقض قانون اساسی، بر عملی شدن و دفاع و حمایت از قانون تاکید کردند.
  قانون اساسی دولت جمهوری اسلامی افغانستان در ۱۴جدی ۱۳۸۲ توسط اعضای لویه جرگه قانون اساسی تصویب و توسط حامد کرزی رئیس دولت توشیح و تنفیذ گردید.
صفحه 1 از 3
قبل123بعد