پرسش و پاسخ

 • همایش بزرگ مردمی به حمایت از پروسه انتخابات در ولسوالی ورس ولایت بامیان برگزار گردید.

   

  همایش بزرگ مردمی به حمایت از پروسه انتخابات در ولسوالی ورس ولایت بامیان برگزار گردید. 
  ۷ جوزا ۱۳۹۷

  محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان در سفرش به ولسوالی ورس مردم این ولسوالی را به اشتراک گسترده در انتخابات پارلمانی و شورای های ولسوالی تشویق کرد. در این سفر والی بامیان را جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی، وکلای شورای ولایتی و متنفذین مردم ورس همراهی کردند. 
  در نخست محمد زمان بحلول ولسوال ورس ضمن خوش آمد گویی به مهمانان، روی بسیج سازی و تشویق مردم در پروسه انتخابات صحبت نمود. 
  والی بامیان از گرد هم آمدن مردم شریف ورس در این همایش اظهار سپاس و امتنان نموده گفت: شما با حضور تان در انتخابات، تنها سرنوشت خود را رقم نمیزنید بلکه سرنوشت نسلهای آینده را نیز رقم می زنید، در این صورت باید در انتخابات حضور گسترده داشته باشیم و هیچگاه به شایعات دشمن تن ندهیم، براساس نفوس که ولسوالی ورس دارد آمار ثبت نام رای دهندگان قناعت بخش دیده نمیشود. آقای زهیر علاوه نمود: نظارت جدی همکاران بین المللی افغانستان از پروسه انتخابات وجود دارد، بناً ما بدست خود نباید این حق سیاسی و مدنی خویش را از خود صلب کنیم، بلکه در برگزاری انتخابات شفاف سهم فعال بگیریم. والی بامیان در پایان سخنانش از مردم خواست اگر در روند توزیع تذکره و ثبت نام رای دهندگان مشکلی وجود داشته باشد، فورا با مسئول هر بخش شریک ساخته شود.

  در این میان محمد حسن اسدی عضو شورای ولایتی، آقای اخلاقی یک تن از متنفذین مردم روی وضعیت اشتراک مردم در اخذ تذکره و ثبت نام در انتخابات صحبت کردند.
  حاجی موحدی عضو شورای علمای ولسوالی ورس با دعایه خویش این محفل را حسن اختتام بخشید.

   

 • ریاست څارنوالی استیناف بامیان، سمینار مردم و حق دسترسی به عدالت را برگزار کرد.

   

  ریاست څارنوالی استیناف بامیان، سمینار مردم و حق دسترسی به عدالت را برگزار کرد. 
  ۹ جوزا ۱۳۹۷

  این سمینار با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، روئسای دوایر دولتی و غیر دولتی، څارنوالان، خبرنگاران، فرهنگیان و دانشجویان در سالن کنفرانس هوتل شاهی برگزار گردید. در آغاز سلمان علی سروش رئیس څارنوالی استیناف بامیان، ضمن عرض خوش آمدید گویی، روی دست آورد های اداره عالی لوی څارنوالی صحبت کرده و هدف از برگزار این سمینار را توضیح داد.

  والی بامیان، ضمن اظهار قدردانی از برگزار کنندگان این سمینار ارزشمند، دست آورد های ریاست څارنوالی استیناف بامیان را رضایت بخش و امیدوار کننده خواند. آقای زهیر علاوه نمود که به صورت بی سابقه دست آورد های در طی سالهای گذشته وجود داشته است، لوی څارنوالی افغانستان نیز در سطح ولایات تغییرات موثر آورده اند، در ریاست څارنوالی استیناف بامیان اصلاحات زیاد صورت گرفته و گم های بلند در راستای تحقق عدالت برداشته شده است، همچنین مردم ما به آن شعور و آگاهی رسیده اند که حق و ناحق، اداره سالم و ناسالم را از هم تشخص بدهند‌. والی بامیان در پایان سخنانش تاکید ورزید که اجرآت سارنوالان مطابق قانون است و حق دارند که مطابق قانون کسی را گرفتار کنند و یا آزاد نمایند، هیچ کس حق ندارد در راستای تطبیق قانون و اجرآت سارنوالان دخالت کند، بناً در جهت تأمین عدالت و تطبیق قانون ما باید استقلالیت این اداره را حفظ کنیم.

  رییس محکمه استیناف، روی نقش نهاد های عدلی و قضایی در حاکمیت قانون و تامین عدالت در کشور صحبت کرده گفت: عدالت معنی عام دارد و در تمام مسائل باید عدالت رعایت گردد، در غیر آن ظلم و انحرافات جایگزین خواهد شد. در پایان سخنانش وی اشاره کرد که با ما همکار باشید، در صورتکه در اداره من فساد مشاهده گردد به دفترم مراجعه نمایید و برایم اطلاع دهید.
  زهرا معتمدی رییس کمیسیون مستقل حقوق بشر، حاجی خلیلی عضو شورای ولایتی بامیان و اسماعیل ذکی نماینده جامعه مدنی پیرامون حق دسترسی افراد به محاکمه عادلانه، مبارزه با جرائم جنایی و اهمیت آن در حاکمیت قانون، نقش مردم در تقویه حاکمیت قانون، عدالت و تامین حقوق شهروندی صحبت کردند‌. څارنوال مرتظی نجاتی و هلال الدین هلال گزارش آماری دست آورد ها و چالشهای اداره څارنوالی استیناف بامیان را ارائه کردند. 
  در پایان این سمینار به پرسش های اشتراک کنندگان توسط مسئولین پاسخ داده شدند.

   

 • والی بامیان در سفرش به ولسوالی پنجاب مردم را به سهم گیری فعال در انتخابات تشویق کرد.

  والی بامیان در سفرش به ولسوالی پنجاب مردم را به سهم گیری فعال در انتخابات تشویق کرد. 
  ۷ جوزا ۱۳۹۷

  همایش مردمی والسوالی پنجاب، دیروز ۶ جوزا ۱۳۹۷ به حمایت از پروسه انتخابات پیشرو با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی و دیگر همراهان ایشان در سالن کنفرانس دفتر والسوالی پنجاب برگزار گردید. این محفل به منظور آگاهی دهی و تشویق مردم در اخذ تذکره و ثبت نام در انتخابات پیشرو دایر شد. 
  این محفل با صحبت های رئیس شورای علمای ولسوالی پنجاب، روی وضعیت جاری روند توزیع تذکره و ثبت نام رای دهندگان در این ولسوالی آغاز گردید‌. 
  والی بامیان از حضور بزرگان، متنفذین، جوانان، علما، زنان و مردان در این ماه مبارک رمضان قدردانی کرده گفت: بشکل داوطلبانه در بسیج سازی مردم در انتخابات سهم بگیریم و مردم از این حقوق اساسی و سیاسی شان آگاه سازیم، آقای زهیر از مردم خواست بار دیگر حضور پر شکوه تان را در پای صندوق های رای به نمایش بگذارید، این بار انتخابات متفاوت و شفاف برگزار خواهد شد، بناً مردم عزتمند پنجاب تذکره اخذ کنید و در انتخابات ثبت نان نمائید. این حق سیاسی را که قانون برای شما داده است برای کاندید مورد نظر تان استعمال نمائید. وی اشاره کرد: نمایندگان همکاران بین المللی ما کمک و نظارت جدی از پروسه انتخابات پیشرو خواهند داشت، شایعات بیجا و بی بنیاد هیچگاه مانع حضور شما در این پروسه ملی نشود، در جهان امروزی یگانه راه انتقال قدرت در نظام مردم سالاری برگزاری انتخابات است. رای شما قدرت میسازد و کلید انتقال می باشد. 
  این محفل با دعایه آقای نطاق زاده پایان یافت.

 • همایش مردمی به حمایت از پروسه انتخابات پیشرو در ولسوالی یکه ولنگ ۲

   

  همایش مردمی به حمایت از پروسه انتخابات پیشرو در ولسوالی یکه ولنگ ۲

  جمعه ۴ جوزا ۱۳۹۷

  این همایش پرشکوه با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان، وکلای شورای ولایتی، متنفذین، بزرگان، علما، زنان و مردان برگزار شد. 
  والی بامیان از اشتراک پرشور مردم در این محفل قدردانی کرده گفت: کمیسیون مستقل انتخابات برای توزیع تذکره و ثبت نام رای دهندگان فرصت کم دارد، از شما مردم عزتمند یکه ولنگ تقاضا دارم که در مراکز ثبت نام رفته و تذکره تان را ثبت کنید، این انتخابات نسبت به انتخابات گذشته فرق دارد، چون تمام کارت های رای دهی گذشته باطل اعلام شده است و به هیچ صورت آنها در روز رای دهی قابل استفاده نیست. بنا جهت اشتراک در این پروسه ملی و سرنوشت ساز تذکره بگرید و ثبت نام کنید.
  آقای زهیر افزود: حضور شما در پای صندوق های رای نشان دهنده ی آزادی، تمثیل دموکراسی و حمایت از نظام مردم سالاری است، باوجودیکه دشمنان مردم افغانستان پلان دارند که با پخش شایعات مردم را از انتخابات دل سرد کنند و نظام مردم سالاری را به مشکلات مواجه سازند، بنا شما مردم شریف هیچ وقت به شایعات دشمن تن ندهید بلکه باشکوه تر از گذشته در انتخابات سهم بگیرید. 
  محمد علی صابری عضو شورای علمای ولسوالی یکه ولنگ ۲ با دعایه خویش این محفل را حسن اختتام بخشید

   

 • والی بامیان در یک همایش مردمی در ولسوالی یکه ولنگ مردم را به سهم گیری فعال در پروسه انتخابات تشویق کرد.

  والی بامیان در یک همایش مردمی در ولسوالی یکه ولنگ مردم را به سهم گیری فعال در پروسه انتخابات تشویق کرد. 
  ۳ جوزا ۱۳۹۷

  همایش بزرگ مردمی به منظور حمایت از پروسه انتخابات پیشرو در مسجد جامع الغدیر نیک مرکز ولسوالی یکه ولنگ با حضور محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان و اشتراک گسترده ی متنفذین، بزرگان، علما، زنان و مردان این ولسوالی برگزار گردید.

  والی بامیان در این همایش از گرد هم آمدن مردم شریف یکه ولنگ در این ماه مبارک رمضان قدردانی کرده گفت: زنان و مردان که تذکره ندارند تذکره اخذ کنند و آنهای که تذکره دارند ثبت نام نمایند و در این پروسه ملی و سرنوشت ساز سهیم باشند، وی اشاره نمود که تا اکنون بالای شصت هزار تن به منظور اشتراک در انتخابات در سطح ولایت بامیان ثبت نام کرده اند، بناً ما باید اهمیت انتخابات پیشرو را درک کنیم و همه دست بدست هم داده در این پروسه ملی حضور فعال داشته باشیم. 
  آقای زهیر افزود که به پاس خون شهدا، رنج و دشواری روز های مقاومت و مشکلات امروز مان باید ثبت نام کرده و در این پروسه سرنوشت ساز اشتراک نمائیم، آقای زهیر خاطر نشان کرد، کسانیکه با پخش شایعات در پی اخلال در پروسه ثبت نام در انتخابات هستند با آنها بر خورد قانونی خواهد شد. والی بامیان در پایان سخنانش از مردم خواست در صورت در روند توزیع تذکره و ثبت نام رای دهندگان مشکلاتی وجود داشته باشد، به زودترین وقت با ما شریک نموده تا حل گردد. 
  استاد محمدی رئیس شورای علمای ولسوالی یکه ولنگ و طیبه خاوری عضو شورای ولایتی بامیان پیرامون اهمیت انتخابات پیشرو صحبت کردند.

   

 • جمعی کثیری از شهروندان بامیان، با حضور در دفتر کار مقام ولایت، از حضور مؤثر و اقدام شجاعانه‌ی والی این ولایت، تقدیر کرد

   
  جمعی کثیری از شهروندان بامیان، با حضور در دفتر کار مقام ولایت، از حضور مؤثر و اقدام شجاعانه‌ی والی این ولایت، تقدیر کرد.
  _________________________
  یکشنبه، 30 ثور 1397
  شورای عالی رسالت بامیان، شورای علمای مرکز بامیان، اهالی سرخدر، بزرگان و متنفذین فولادی، اعضای پارلمان جوانان، بزرگان و متنفذین سرخقول پایین، زنان تجارت پیشه بامیان، جمعی از علما، بزرگان و متنفذین یکه ولنگ، ولسوال و پرسونل اداری یکه ولنگ، شورای اجتماعی شیبر، شورای عالی مردمی بامیان، رئیس و اهالی ناحیه‌ی سوم شهر بامیان، رئیس و اعضای شورای ولایتی حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان، شورای مشورتی غوربندی های مقیم بامیان و دیگر اقشار و اصناف اجتماعی، پس از بازگشت محمد طاهر زهیر والی بامیان، از ساحات دو آب میخزرین و دره شکاری، در قالب گروه‌های مختلف، با حضور در دفتر کار مقام ولایت، رفتن والی بامیان، رئیس امنیت ملی و آمر امنیت قوماندانی امنیه، در این ساحات را کار نیک و اقدام شجاعانه توصیف کردند و آن را در تقویت روحیه‌ی مردم و نیروهای امنیتی مفید و مؤثر عنوان کردند.
  این مجموعه های مردمی، با اعطای تقدیرنامه و دادن چپن، از اقدام شجاعانه و سنجیده‌ی والی و رهبری ارگانهای امنیتی تشکری و قدردانی کردند.
  متعاقباً، محمد طاهر زهیر والی بامیان، ضمن تأکید بر تامین امنیت و دفاع از مرزهای این ولایت، از احساسات نیک مردم و همکاری‌های دوامدار و همه جانبه شهروندان شریف بامیان قدردانی کرد و متعهد شد تا اداره محلی بامیان در راستای خدمت به مردم تلاش کنند و برای تامین امنیت و بهتر شدن وضعیت، در تمام ابعاد و عرصه‌ها، کوشش کند.
 • سفر ده روزه والی بامیان به نوارمرزی ولسوالی کهمرد بامیان و ولسوالی تاله و برفک ولایت

  سفر ده روزه والی بامیان به نوارمرزی ولسوالی کهمرد بامیان و ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان
  ۲۷ ثور ۱۳۹۷‌
  بعد از سقوط ولسوالی تاله و برفک ولایت بغلان به دست طالبان، محمد طاهر زهیر والی بامیان، جنرال حیات الله روستازاده رئیس امنیت ملی، محمد علی لگزی آمر امنیت قوماندانی همراه با نیروهای امنیتی بامیان به منظور جلوگیری از ناامن سازی مرز های این ولایت به ولسوالی کهمرد سفر کردند. در روز نخست این سفر آقای زهیر همراه با مسئولان امنیتی از استحکامات دفاعی و پوسته های امنیتی منطقه مرزی اشپشته و پوسته های امنیتی نیروهای حفاظت عامه در دوآب میخ زرین بازدید نمودند، والی بامیان در جریان بازدید اش از این پوسته ها، سربازان را برای دفاع از اراضی بامیان و تامین امنیت مردم تشویق کرد، وی تأکید ورزید که در هر شرایط به دشمنان متجاوز پاسخ دندان شکن داده شود.

  در این مدت جمع کثیری از مردم بامیان در قالب خیزش مردمی به حمایت از والی بامیان و نیروهای امنیتی این ولایت به دوآب میخ زرین کهمرد سفر کردند.
  متنفذین، علما، مجاهدین و جوانان در ملاقات های شان به مسئولان حکومتی اطمینان دادند که در هر شرایط اماده دفاع از خاک و مرز های بامیان هستیم. حضور بزرگان، متنفذین، وکلای شورای ملی و ولایتی، جوانان و خیزش مردمی از سراسر ولایت بامیان سبب روحیه گرفتن نیروهای امنیتی گردید. والی بامیان از بیداری، شجاعت و احساس مسئولیت مردم عزتمند بامیان ابراز امتنان و تشکر نموده و حضور بموقع مردم را در حمایت از نیروهای امنیتی شان تقدیر نمود.

   

 • حضور سه تن از مشاورین مقام ریاست جمهوری کشور در بامیان

   

  حضور سه تن از مشاورین مقام ریاست جمهوری کشور در بامیان

  ۱۹ ثور ۱۳۹۷
  امروز سه تن از مشاورین مقام ریاست جمهوری کشور- آقای نادر محسنی، حاجی موسا هوتک و استاد عزیز بختیاری در بامیان تشریف آوردند. هدف از این تشریف آوری مشاورین ریاست جمهوری این است تا در راستای کاهش فاصله میان دولت و مردم، کسب حمایت مردم جهت سهمگیری در انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی سال ۱۳۹۷، به تمام ولایات کشور، در این برهه حساس تاریخی به ولایات سفر کنند.

  محفل امروزی که به دلیل تشریف آوری مشاورین ریاست جمهوری کشور بود، با حضور گسترده‌ی اقشار مختلف مردم بامیان برگزار شد. 
  محمد آصف مُبلغ معاون ولایت بامیان، ضمن خیر مقدم و خوش آمدید هیئت اعزامی مقام ریاست جمهوری، روی اهمیت انتخابات صحبت کرد.
  نادر محسنی در صحبت هایش گفت: " مردم بامیان اولین کسانی بودند که بعد از ۱۱ سپتامبر ۲۰۰۱م سلاح‌های شان را گذاشتند و به نظام مردم سالاری و دموکراسی پیوستند."
  حاجی موسا هوتک که سخنانش تأکید بر صلح و امنیت داشت، گفت: " تا وقتی که جنگ است وضعیت ما همین گونه وخیم و نا بسامان است؛ جنگ همه چیز ما را با خود می‌برد."
  استاد عزیز بختیاری، در سخنان روشنگرانه‌ی که داشت، مردم را به اشتراک در انتخابات تشویق کرده، بیان داشت: " نظام امروز علیرغم مشکلاتی که دارند، علیرغم حق تلفی های که در حق بعضی از مردم صورت گرفته، نظام مطلوبی است که گذشتگان ما آرزوی آن را داشتند و برای رسیدن به آن هزینه‌های سنگینی پرداخته اند؛ بنا بر این پاس این نظام را باید داشته باشیم."
  جواد صادع یکی از فعالان جامعه مدنی بامیان، به نمایندگی از جامعه مدنی سخنرانی کرد. آقای صادع که سخنانش روی وضعیت بحرانی کشور بود، از حکومت وحدت ملی خواست تا در تأمین امنیت کشور توجه جدی مبذول دارد. آقای صادع دلیل بی میلی مردم در پروسه انتخابات را نا امنی و نگرانی مردم از نبود امنیت و آرامش خواند.
  حاجی حسین داد خلیلی عضو شورای ولایتی بامیان، خانم علی زاده و مولوی میر احمد فقیری نیز سخنرانی کردند و گوشه‌هایی از مشکلات مردم بامیان، در رابطه به انتخابات پیش رو اظهار و بیان نمودند و خواهان حل مشکلات گردیدند.

   

 • رئیس عمومی جی آی زید ( GIZ) با والی بامیان ملاقات کرد

   

  رئیس عمومی جی آی زید ( GIZ) با والی بامیان ملاقات کرد

  ۱۷ ثور ۱۳۹۷

  کارستین شیمیتز هافمن- رئیس عمومی جی آی زید در افغانستان و کیولیتز رئیس عمومی جی آی زید در افغانستان و پاکستان، امروز با والی بامیان ملاقات کردند. در این ملاقات هافمن و کیولیتز همکاری جدی شان را در رابطه به توسعه زراعت، همکاری در عرصه های معارف و تحصیلات عالی و همچنان علاقه مندی و حمایت شان را در رابطه به توسعه توریزم در بامیان، وعده سپردند. آقای کیولیتز و هافمن اظهار داشتند که این همکاری ها در خزان سال جاری عملن آغاز خواهد شد.

   

 • سفیر آسترالیا با والی بامیان ملاقات کرد

   

  سفیر آسترالیا با والی بامیان ملاقات کرد

  پنجشنبه ۱۳ ثور ۱۳۹۷
  نیکولا گوردون اسمیت سفیر کشور استرالیا با محمد طاهر زهیر والی ولایت بامیان ملاقات کرد. 
  در آغاز این ملاقات، سفیر آسترالیا هدف از سفرش را بازدید از این ولایت عنوان کرده گفت، این نخستین سفر ولایتی من است که به بامیان سفر کردم تا وضعیت زندگی مردم را از نزدیک مشاهده کنم. خانم نیکولا، علاوه نمود: دولت آسترالیا همکار خوب و دوست نزدیک دولت جمهوری اسلامی افغانستان است و در زمینه های مختلف برنامه های انکشافی را از طریق وزارتخانه های مربوطه در ولایت های مختلف کشور که بامیان نیز شامل آن میشود تطبیق میکند. وی در پایان سخنانش فضای صلح آمیز و آرام بامیان را افغانستان واقعی عنوان داد و گفت که افغانستان امن و با ثبات آرزوی همه ای ما است.
  والی بامیان ضمن عرض خوش آمدید، ولایت بامیان را از جنبه های فرهنگی، سیاسی، امنیتی، اقتصادی، صحت و تعلیم و تربیه معرفی کرده گفت، ما از همکاری و کمک های 
  همه جانبه دولت آسترالیا قدردانی میکنیم، اکنون هم آسترالیا در هر عرصه ای که به ولایت بامیان کمک و همکاری کند به گرمی استقبال میکنیم. آقای زهیر در جریان ملاقات روی مشکلات دانشگاه بامیان نیز اشاره کرده از سفیر خواست که از دانشگاه بامیان دیدن کند و در هر بخش که میتواند دانشگاه بامیان را یاری و همکاری نماید.

   

صفحه 1 از 7